Amelia - en to ja translation catalogue (949 entries)

en: All
ja: すべて

en: All Locations
ja: すべての場所

en: Booking
ja: 予約

en: Confirm
ja: 確認

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン (;)

en: The coupon you entered is not valid
ja: 入力したクーポンは有効ではありません

en: Specific Date
ja: 特定のカテゴリーを表示

en: Discount (%)
ja: 値引き (%)

en: New Space
ja: 新規サービス

en: Manage Badges
ja: バッジの管理

en: Manage Employee Badges
ja: 従業員バッジの管理

en: You don't have any employees here yet...
ja: 従業員がまだいません･･･

en: Period
ja: 期間

en: Pick a date range
ja: 期間を選択する

en: This field is required
ja: このフィールドが必須

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Select Time
ja: 時間の選択

en: Sort
ja: ソート

en: Type
ja: 種類

en: Close
ja: 終了

en: Yes, Sure!
ja: リセット

en: Add New Role
ja: 新規権限の追加

en: Amelia Role
ja: アメリアの役割

en: Appointments
ja: アポイントメント

en: Please enter phone number
ja: 電話番号を入力してください

en: CodeCanyon Purchase Code
ja: CodeCanyon 購入コード

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Add/edit custom fields
ja: カスタムフィールドの追加・編集

en: Custom fields settings
ja: カスタムフィールドの設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: 1 day
ja: 1日間

en: 2 days
ja: 2日間

en: 3 days
ja: 3日間

en: 4 days
ja: 4日間

en: 5 days
ja: 5日間

en: 6 days
ja: 6日間

en: Days Off Settings
ja: 休業日の設定

en: Use these settings to set company working hours and days off which will be applied for every employee
ja: これらの設定を使用して、各従業員に適用される会社の営業時間と休暇を設定します

en: Enabled
ja: 有効化

en: Event Description
ja: イベントの詳細

en: Event Title
ja: イベントのタイトル

en: Google Calendar Settings
ja: Googleカレンダーの設定

en: Click here to see how to obtain<br/>Google Client ID and Secret
ja: Google Client IDの取得方法はこちら

en: Category
ja: カテゴリー

en: Label
ja: ラベル

en: Click here to see how to obtain<br/>Zoom Application ID, Client ID and Client Secret
ja: Google Client IDの取得方法はこちら

en: Appointment date and time
ja: 予約日

en: Booking date and time
ja: 顧客とサービスの選択

en: Event start date and time
ja: 顧客とサービスの選択

en: Number of events
ja: 取得するイベントの制限数

en: Instructions
ja: 特記事項

en: Limit Number of Fetched Events
ja: 取得するイベントの制限数

en: Live Client ID
ja: ライブクライアントID

en: Live Publishable Key
ja: Live 公開キー

en: Live Secret
ja: Live シークレット

en: Live Secret Key
ja: Live 秘密キー

en: Mailgun API Key
ja: Mailgun API キー

en: Please enter Mailgun API key
ja: Mailgun APIキーを入力してください

en: Mailgun Domain
ja: Mailgun ドメイン

en: Please enter Mailgun Domain
ja: Mailgun ドメインを入力してください

en: Name
ja: 名前

en: Number of packages
ja: 場所の最大数は

en: Redirect URL after Payment
ja: 予約の確認後のリダイレクトURL

en: PayPal
ja: Paypal

en: Please enter live ClientId
ja: Live ClientIdを入力してください

en: Please enter live Secret
ja: Live Secretを入力してください

en: PayPal Service
ja: Paypalサービス

en: Please enter test ClientId
ja: テストClientIdを入力してください

en: Please enter test Secret
ja: テストシークレットを入力してください

en: Recurring placeholders
ja: メールのプレースホルダー

en: Sandbox Mode
ja: サンドモックスモード

en: SMTP Host
ja: SMTP ホスト

en: Please enter SMTP host
ja: SMTP ホストに入力してください

en: SMTP Password
ja: SMTP パスワード

en: Please enter SMTP password
ja: SMTP パスワードを入力してください

en: SMTP Port
ja: SMTP ポート

en: Please enter SMTP port
ja: SMTP ポートを入力してください

en: Disabled
ja: 無効化

en: SMTP Username
ja: SMTP のユーザ名

en: Please enter SMTP username
ja: SMTP のユーザ名を入力してください

en: Please enter live publishable key
ja: Live 公開キーを入力してください

en: Please enter live secret key
ja: Live シークレットキーを入力してください

en: Stripe Service
ja: Stripe サービス

en: SSL (HTTPS) is not enabled. You will not be able to process live Stripe transactions until SSL is enabled.
ja: SSL（HTTPS）は有効になっていません。 SSLが有効になるまでライブストライプトランザクションを処理することはできません。

en: Please enter test publishable key
ja: テスト公開可能なキーを入力してください

en: Please enter test secret key
ja: テストシークレットキーを入力してください

en: Template for Event Title
ja: イベントタイトルのテンプレート

en: Test Client ID
ja: テスト用クライアントID

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Test Publishable Key
ja: テスト用公開キー

en: Test Secret
ja: テストシークレット

en: Test Secret Key
ja: テストシークレットキー

en: Time frame
ja: 時間の範囲：

en: Select Category
ja: カテゴリーの選択

en: Select Service
ja: サービスを選択します

en: Select Employee
ja: 従業員を選択

en: Select Location
ja: 場所を選択

en: 2 Way Sync
ja: 2ウェイ同期

en: View Working Hours & Days Off Settings
ja: 営業時間＆休業日を表示

en: View Google Calendar Settings
ja: Googleカレンダーの設定を表示

en: Enable integration with WooCommerce
ja: WooCommerceの連携を有効にする

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Please enter name
ja: 名前を入力してください

en: 1 week
ja: 1週間

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: 3 weeks
ja: 3週間

en: 4 weeks
ja: 4週間

en: Working Hours & Days Off
ja: 営業時間 & 休業日

en: WP Role
ja: WPの役割

en: Accepted
ja: 承認済み

en: After
ja: 後

en: Already have an account?
ja: アカウントを既にお持ちですか？

en: Before
ja: 前

en: Configure
ja: 確認

en: Details Changed
ja: 詳細

en: Email
ja: メール

en: Email Placeholders
ja: メールのプレースホルダー

en: This email address is already being used
ja: このメールは既に使用されています

en: Please enter recipient email
ja: 受信者のメールを入力してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールを入力してください

en: Please enter a valid phone number
ja: 有効な電話番号を入力してください

en: Invalid Token
ja: 無効なトークン

en: Loading...
ja: 読込み中

en: There are no SMS messages...
ja: SMSの受信がありません...

en: Notification has not been saved
ja: 通知が保存されていません

en: Password
ja: パスワード

en: Password has been changed
ja: パスワードが変更されました

en: Your password has been reset successfully
ja: パスワードのリセットが成功しました

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致していません

en: Payment ID
ja: 支払い ID

en: Payment ID:
ja: 支払い ID:

en: payments
ja: 支払い

en: Cancel Appointment Link
ja: 予約キャンセルのリンク

en: Initial Date of the appointment
ja: 予定日

en: Initial Date & Time of the appointment
ja: 予定の日時

en: Initial Start time of the appointment
ja: 予定の開始時刻

en: Initial End time of the appointment
ja: 予約の終了時間

en: Payment link for PayPal
ja: 支払い履歴

en: Payment link for Razorpay
ja: 支払い履歴

en: Payment link for WooCommerce
ja: WooCommerceの連携を有効にする

en: Employee photo
ja: 従業員の写真

en: Initial Start date of the event
ja: 予定の開始時刻

en: Initial Start date & time of the event
ja: 予定の開始時刻

en: Initial Start time of the event
ja: 予定の開始時刻

en: Initial End date of the event
ja: 予約の終了時間

en: Initial End date & time of the event
ja: 予定の日時

en: Initial End time of the event
ja: 予約の終了時間

en: Group appointment details
ja: 保留中の予約

en: Location address
ja: 場所の住所

en: Location name
ja: 場所の名称

en: Recurring appointments details
ja: 保留中の予約

en: Recharge Custom Amount
ja: カスタム金額をチャージする

en: Recipient Phone
ja: 受信者の電話番号

en: Account recovery email has been sent
ja: アカウントのリカバリーメールが送信されました

en: Reset Password
ja: パスワードをリセットする

en: Scheduled After Appointment
ja: 予約後の予定

en: Scheduled For Before Appointment
ja: 予約前の予定

en: Scheduled For
ja: 予定済み

en: Please select email template
ja: メールテンプレートを選択してください

en: Sent
ja: 送信済み

en: SMS Placeholders
ja: SMSのプレースホルダー

en: SMS has not been sent
ja: SMSがまだ送信されていません

en: SMS has been sent
ja: SMSが送信されました

en: Time
ja: 時間

en: Token has been expired
ja: トークンが期限切れです

en: Type:
ja: 種類：

en: Undelivered
ja: 未送信

en: View Message
ja: メッセージを表示

en: Average Bookings
ja: 平均予約

en: Shows the average number of bookings per day<br/>for the selected date range.
ja: 選択した期間の1日あたりの<br/>平均予約数を表示します。

en: There are no appointments for today
ja: 今日の予定はありません

en: Today's appointments
ja: 今日の予定

en: Add Break
ja: 休憩を追加

en: Enter holiday or day off name
ja: 休日または休業日の名称を入力してください

en: Company Days off
ja: 会社休業日

en: Company Days Off Settings
ja: 会社休業日の設定

en: Company Working Hours Settings
ja: 会社の勤務時間の設定

en: You will change working hours setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
ja: 従業員ごとに個別に設定されている勤務時間の設定も変更されます。すべての従業員の情報を更新しますか？

en: Please enter date
ja: 日付を入力してください

en: Edit Company Days off
ja: 会社の休日を編集する

en: Employee Days off
ja: 従業員の休暇

en: Pick a date or range
ja: 日付または範囲を選択する

en: Pick a year
ja: 年を選ぶ

en: Set Break Time
ja: 休憩時間の設定

en: Set Work Time
ja: 勤務時間の設定

en: Working Hours & Days Off Settings
ja: 営業時間＆休業日の設定

en: Delete
ja: 削除

en: Duplicate
ja: 複製

en: Please Wait
ja: お待ちください

en: Visible
ja: 表示

en: Address
ja: 住所

en: Start by clicking the Add Location button
ja: まず場所の追加ボタンをクリックします

en: Are you sure you want to delete this location?
ja: この場所を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to duplicate this location?
ja: この場所を複製してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to hide this location?
ja: この場所を非表示にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to show this location?
ja: この場所を表示してもよろしいですか？

en: Edit Location
ja: 場所の編集

en: Please enter address
ja: 住所を入力してください

en: Latitude
ja: 緯度

en: Location Address
ja: 場所住所

en: Location has been deleted
ja: 場所が削除されました

en: Your Location is hidden
ja: 場所が非表示にされています

en: Location has been saved
ja: 場所が保存されました

en: Your Location is visible
ja: 場所が表示されています

en: locations
ja: 場所

en: Longitude
ja: 経度

en: Map
ja: 地図

en: New Location
ja: 新規場所

en: You don't have any locations here yet...
ja: まだ場所がありません...

en: This is not the right address?
ja: これは正しい住所ではありませんか？

en: Pin Icon
ja: ピンアイコン

en: All Employees
ja: すべての従業員

en: All Services
ja: すべてのサービス

en: Available Images
ja: 利用可能な画像

en: Show "Bringing anyone with you" option
ja: 「誰かを連れてくる」のオプションを表示

en: Unable to delete category
ja: カテゴリーが削除できません

en: Unable to save categories positions
ja: カテゴリーの位置を保存できません

en: Unable to add category
ja: カテゴリーが追加できません

en: Unable to save category
ja: カテゴリーが保存できません

en: Are you sure you want to delete this resource?
ja: このサービスを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete these resources?
ja: このサービスを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
ja: このサービスを複製してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to hide this resource?
ja: このサービスを非表示にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to show this resource?
ja: このサービスを表示してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this extra
ja: この追加要素を削除してもよろしいですか？

en: Edit Resource
ja: サービス編集

en: Please enter extra name
ja: 追加オプションの名前を入力してください

en: Please enter extra price
ja: 追加オプションの価格を入力してください

en: Price must be non-negative number
ja: 価格はマイナスでない数字でなければなりません

en: Please enter price
ja: 数字で価格を入力してください

en: Unable to delete extra
ja: 追加オプションが削除できません

en: Maximum Quantity
ja: 最大容量

en: New Package Booking
ja: 平均予約

en: New Resource
ja: 新規サービス

en: You don't have any categories here yet...
ja: カテゴリがまだありません...

en: Notify the customer
ja: 顧客に通知する

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the booked package.
ja: 予約された予定についての電子メールを顧客に受け取るようにするには、<br/>このチェックボックスをオンにします。

en: Book Appointment
ja: 予約する

en: Package Booking has been saved
ja: 支払いが保存されました

en: Total
ja: すべて

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Resource has been deleted
ja: サービスが削除されました

en: Resource is hidden
ja: サービスが非表示されています

en: Please enter the name of the resource
ja: テストシークレットを入力してください

en: Resource has not been deleted
ja: クーポンは削除されていません

en: Resource has been saved
ja: サービスが保存されました

en: Search Resources...
ja: お客様検索･･･

en: View less
ja: メッセージを表示

en: View more
ja: 表示

en: Resource is visible
ja: サービスが表示されています

en: Quantity
ja: 最大容量

en: Resources have been deleted
ja: 顧客が削除されました

en: Resources have not been deleted
ja: クーポンは削除されていません

en: Search for a Resource...
ja: 場所検索…

en: Select Customer
ja: 顧客を選択してください

en: Please select select at least one employee
ja: 従業員を選択してください

en: Service Details
ja: サービスの詳細

en: Customers will have to pay only for the first appointment
ja: 今後の予定のために顧客を削除することはできません

en: Total Number of Appointments
ja: すべての予定

en: Update for all
ja: すべてを更新

en: Status
ja: ステータス

en: Add Employee
ja: 従業員を追加

en: Available
ja: フリー

en: Away
ja: 不在

en: On Break
ja: 休憩中

en: Busy
ja: 取込中

en: Start by clicking the Add Employee button
ja: 従業員を追加ボタンをクリックして開始します

en: Are you sure you want to delete this employee?
ja: この従業員を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
ja: この従業員を複製してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to hide this employee?
ja: この従業員を非表示にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to show this employee?
ja: この従業員を表示してもよろしいですか？

en: Connect
ja: 接続

en: Day Off
ja: 休み

en: Disconnect
ja: 切断

en: Edit Employee
ja: 従業員を編集

en: Employee has been deleted
ja: 従業員が削除されました

en: Employee is hidden
ja: 従業員は非表示にされています

en: Employee can not be deleted because of the future appointment
ja: 将来の予定が入っているために従業員を削除することはできません

en: Search Employees...
ja: 従業員を検索･･･

en: Employee is visible
ja: 従業員が表示されています

en: Employees have been deleted
ja: 従業員が削除されました

en: employees
ja: 従業員

en: Employees could not be deleted because of the future appointment
ja: 将来の予定が入っているために従業員を削除できませんでした

en: Please select location
ja: 場所を選択してください

en: Unable to connect to Google Calendar
ja: Googleカレンダーに接続できません

en: New Employee
ja: 新規従業員

en: Customer can not be deleted because of the future booking
ja: 今後の予定のために顧客を削除することはできません

en: Customers could not be deleted because of the future bookings
ja: 今後の予定のために顧客を削除することはできません

en: Note (Internal)
ja: 注（内部）

en: Code
ja: コード

en: Here you need to define a coupon code which customers will<br/>enter in their booking so they can get a discount.
ja: この設定では、顧客が予約に入力して取得できるクーポンコードを定義する設定する必要があります。

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ja: このクーポンを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
ja: このクーポンを複製してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to hide this coupon?
ja: このクーポンを非表示してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to show this coupon?
ja: このクーポンを表示してもよろしいですか？

en: Coupon has been deleted
ja: クーポンが削除されました

en: Your Coupon is hidden
ja: あなたのクーポンが非表示にています

en: Coupon has not been deleted
ja: クーポンは削除されていません

en: Coupon has been saved
ja: クーポンが保存されました

en: Coupon usage limit must be at least 1
ja: クーポンの使用制限は1以上でなければなりません

en: Your Coupon is active
ja: クーポンは有効です

en: Coupons
ja: クーポン

en: Coupons have been deleted
ja: クーポンが削除されました

en: coupons
ja: クーポン

en: Coupons have not been deleted
ja: クーポンは削除されていません

en: Deduction
ja: 割引率

en: Edit Coupon
ja: クーポンを編集

en: Please enter code
ja: コードを入力してください

en: You can use this option to export coupons in CSV file.
ja: このオプションを使用して、クーポンをCSVファイルに書き出すことができます。

en: Search Coupons
ja: クーポンを検索

en: Limit
ja: 制限

en: New Coupon
ja: 新規クーポン

en: You don't have any coupons here yet
ja: クーポンがまだありません

en: Coupon needs to have discount or deduction
ja: クーポンには、割引や割引率が設定されている必要があります

en: Select the packages for which the coupon can be used.
ja: クーポンを使用できるサービスを選択します。

en: Paid
ja: 有料/支払い済

en: Pending
ja: 承認待ち

en: Select All Service
ja: すべてのサービスを選択

en: Select All Packages
ja: すべてのサービスを選択

en: Select the services for which the coupon can be used.
ja: クーポンを使用できるサービスを選択します。

en: Times Used
ja: 使用回数

en: Usage Limit
ja: 使用制限

en: Here you need to define the number of coupons for use. After the<br/>limit is reached your coupon will become unavailable.
ja: この設定では、使用するクーポンの数を定義する必要があります。 <br/>制限額に達すると、クーポンは利用できなくなります。

en: Used
ja: 使用済み

en: Payment has not been deleted
ja: 支払いが削除されていません

en: Payments have not been deleted
ja: 支払いは削除されていません

en: Appointment has not been deleted
ja: 予定が削除されていません

en: Appointment have not been deleted
ja: 予定が削除されていません

en: Assigned
ja: 指定済み

en: Choose a group service
ja: グループサービスを選択する

en: Start by clicking the New Appointment button
ja: 新規予定ボタンをクリックして開始します

en: Create New
ja: 新規作成

en: Customer Phone
ja: 電話番号

en: Customers
ja: お客様

en: Multiple Emails
ja: 複数のメール

en: You don't have any appointments here yet...
ja: 予定がまだありません･･･

en: There are no selected customers
ja: 選択した顧客がいません

en: Select customer, employee and service
ja: 顧客、従業員、サービスの選択

en: Select date and time
ja: 顧客とサービスの選択

en: Select customer and service
ja: 顧客とサービスの選択

en: Price
ja: 価格

en: Please select at least one customer
ja: 少なくとも1人の顧客を選択してください

en: Please select employee
ja: スタッフを選択してください

en: Service Category
ja: サービスカテゴリー

en: Select Payment Method for link
ja: デフォルトの支払い方法

en: Description
ja: ディスクリプション

en: Location:
ja: 場所：

en: Select
ja: 選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Add Customer
ja: 顧客を追加

en: Add Location
ja: 場所を追加

en: Add Service
ja: サービスを追加

en: All employees
ja: すべての従業員

en: Appointment can't be moved because of employee break in the selected period
ja: 選択した期間内の従業員休憩のため予定を移動することはできません

en: There is already an appointment for this employee in selected time period
ja: 選択した期間にこの従業員の予定がすでにあります

en: Appointment can't be moved because the employee doesn't provide this service at the selected time
ja: 選択した期間に従業員が提供していないサービスのため予定を移動することができません

en: Day
ja: 日

en: List
ja: リスト

en: Month
ja: 月

en: No appointments to display
ja: 表示する予定はありません

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Today
ja: 今日

en: Week
ja: 週

en: Add Option
ja: 追加オプションを追加

en: All services
ja: すべてのサービス

en: Any Employee
ja: すべての従業員

en: Person
ja: 人数

en: Colors & Fonts
ja: 色分け＆フォント

en: Continue
ja: 続行

en: Custom field has been added
ja: カスタムフィールドが追加されました

en: Custom field has been deleted
ja: カスタムフィールドが削除されました

en: Unable to save custom fields positions
ja: カスタムフィールドの位置が保存できません

en: Notification Placeholder
ja: 通知のプレスホルダー

en: Service
ja: サービス

en: Primary Gradient
ja: 主傾斜

en: Required
ja: 必須

en: Employee
ja: 従業員

en: Location
ja: 場所

en: Repeat:
ja: 毎年繰り返し

en: Days
ja: 休み

en: Weeks
ja: 週

en: Months
ja: 月

en: Time(s):
ja: 時間：

en: Recurring Appointments
ja: 保留中の予約

en: You can edit or delete each appointment
ja: この予定を削除してもよろしいですか？

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付：

en: Local Time:
ja: 予約時間：

en: Payment Method:
ja: 支払い方法：

en: On-site
ja: オンサイト

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Credit or debit card:
ja: クレジットカード又はデビットカード：

en: Base Price:
ja: 基本価格：

en: Discount
ja: 割引

en: Total Cost:
ja: 合計価格：

en: Back
ja: 戻る

en: Capacity
ja: 最大定員

en: Categories
ja: カテゴリー

en: services
ja: サービス

en: View More
ja: 表示

en: Package Badge
ja: 平均予約

en: Package Services List
ja: Paypalサービス

en: Maximum Quantity:
ja: 最大数量：

en: Description:
ja: 詳細：

en: Category:
ja: カテゴリー：

en: Capacity:
ja: 最大定員：

en: Thank you! Your booking is completed.
ja: ありがとうございました！ 予約が完了しました。

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
ja: ありがとうございました！ 予約が完了しており、確認まで保留中です。

en: Select Calendar
ja: カレンダー選択

en: Spots capacity
ja: 最大定員

en: Event Day
ja: イベントのタイトル

en: Catalog
ja: カタログ

en: Bringing anyone with you?
ja: 誰かを連れてくる？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Save
ja: 保存

en: Employees
ja: 従業員

en: Extras
ja: 追加オプション

en: Hide
ja: 非表示

en: First
ja: 名前（名）

en: Last
ja: 名前（姓）

en: on
ja: フォント

en: at
ja: 日付

en: Extras Selection
ja: 割引率

en: placeholder
ja: SMSのプレースホルダー

en: Cancel Appointment
ja: 予約をキャンセルする

en: Cancel Package
ja: キャンセル済み

en: Booked Appointments Preview
ja: 予約する

en: Location Input Field
ja: 場所の名称

en: Employee Input Field
ja: 従業員のメール

en: Heading
ja: 承認待ち

en: Info
ja: 情報

en: Popup Heading
ja: 承認待ち

en: Total Number of Packages
ja: 場所の最大数は

en: Employee Dialog
ja: 従業員のメール

en: Book This Service
ja: メールサービス

en: Package Category
ja: 新規カテゴリー

en: Package Duration
ja: 期間

en: Package Capacity
ja: 最大定員

en: Package Location
ja: 新規場所

en: Service Capacity
ja: サービスカテゴリー

en: Service Location
ja: サービスの期間

en: Packages Block
ja: 平均予約

en: Filter by Employee
ja: 従業員を編集

en: Filter by Location
ja: 場所の編集

en: Services
ja: サービス

en: View Employees
ja: 新規従業員

en: View More Packages
ja: 表示

en: View Less Packages
ja: メッセージを表示

en: Employee Price
ja: 従業員

en: Extras Cost:
ja: 追加料金：

en: Subtotal:
ja: 小計：

en: Recurring Appointments:
ja: 保留中の予約

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Duration:
ja: 期間：

en: Please enter password
ja: パスワードを入力してください

en: Sign In
ja: ログイン

en: Send
ja: 送信

en: Time slot is unavailable
ja: 時間枠は使用できません

en: Appointment has been rescheduled
ja: 予約は再スケジュールされました

en: Appointment Canceled
ja: キャンセル済みのアポイントメント

en: You have already booked this appointment
ja: 既にこの予定を予約しました

en: Date of Birth
ja: 生年月日

en: New Password:
ja: 新規パスワード:

en: Re-type New Password:
ja: 新規パスワードを再び入力:

en: Please enter new password
ja: 新規パスワードを入力してください

en: Search
ja: 検索

en: Preselect Current Date
ja: 現在の日付を事前選択

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
ja: アメリアの顧客ユーザを自動的に作成する

en: Create Amelia Customers
ja: 顧客の作成

en: Number of adjusted time slots:
ja: 連れてくる人数：

en: Repeat this appointment
ja: 予定日

en: Check this option if you want to create recurring appointments
ja: この予定を複製してもよろしいですか？

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Appointment
ja: 予定

en: Appointment Info
ja: 予約詳細

en: Book
ja: 予約

en: An email with details of your booking has been sent to you.
ja: ご予約ありがとうございます！登録いただきましたメールアドレスにご予約の詳細をお送りさせて頂きました。

en: Client Time:
ja: お客様の時間：

en: This coupon is not valid anymore
ja: 使用済のクーポン

en: Please enter coupon
ja: クーポンを入力してください

en: Used coupon
ja: 使用済のクーポン

en: Customer
ja: お客様

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
ja: 残念ながら、サーバーエラーが発生し、メールが送信されませんでした。

en: employee
ja: 従業員

en: Event booking is unavailable
ja: 時間枠は使用できません

en: Your card's security code is incomplete
ja: カードのセキュリティコードが一致しません

en: Your card's expiration date is incomplete
ja: カードの有効期限は一致しません

en: Your card number is incomplete
ja: カード番号は一致しません

en: Your postal code is incomplete
ja: 郵便番号は一致しません

en: Your card's expiration year is in the past
ja: カードの有効期限が経過しています

en: Your card number is invalid
ja: 無効なカード番号です

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
ja: 申し訳ありません、お支払いの処理中にエラーが発生しました。 後でもう一度お試しください。

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
ja: 申し訳ありません、お支払いの処理中にエラーが発生しました。 後でもう一度お試しください。

en: Phone
ja: 電話番号

en: Waiting for payment
ja: 支払待ち

en: On-line
ja: オンライン

en: Appointment is removed from the cart.
ja: カートから予定が削除されました。

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
ja: 申し訳ございませんが、WooCommerceカートの処理中にエラーが発生しました。

en: Appointment Date:
ja: 予定日：

en: Please enter appointment date...
ja: 予定日を入力してください･･･

en: From
ja: 差出人

en: Name Ascending
ja: 名称（昇順）

en: Name Descending
ja: 名称（降順）

en: Next
ja: 次

en: No results found...
ja: 検索結果はありません…

en: of
ja: の

en: Price Ascending
ja: 昇順のサービス価格

en: Price Descending
ja: 降順のサービス価格

en: Please refine your search criteria
ja: 検索条件を絞り込んでください

en: results
ja: 結果

en: Search...
ja: 検索･･･

en: Search Filters
ja: 検索フィルターを表示

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Select the Appointment Time
ja: 予定時間を選択する

en: Select the Extras you'd like
ja: 追加オプションを選択してください

en: Showing
ja: 表示中

en: Time Range:
ja: 時間の範囲：

en: to
ja: から

en: To
ja: まで

en: Add extra
ja: 追加オプションを追加

en: Any
ja: すべて

en: Extra:
ja: 追加オプション：

en: Appointments from the first package expire on:
ja: アポイントメントノート

en: Qty:
ja: 数量：

en: Do you want to delete this appointment?
ja: この予定を削除してもよろしいですか？

en: Booking Appointment
ja: 予定予約

en: Buffer Time
ja: 時間間隔

en: No results
ja: 結果

en: Forgot Password?
ja: パスワードを忘れた場合

en: Add Day Off
ja: 休暇を追加

en: Add Period
ja: 期間を入力してください

en: Apply to All Days
ja: すべての日に適用

en: Appointment has been deleted
ja: 予定が削除されました

en: Appointment has been saved
ja: 予約が保存されました

en: Approved
ja: 承認済

en: Assigned Services
ja: 割り当てられたサービス

en: Breaks
ja: 休憩

en: Canceled
ja: キャンセル済み

en: Change group status
ja: グループステータスの変更する

en: Are you sure you want to delete this appointment?
ja: この予定を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
ja: この予定を複製してもよろしいですか？

en: Customer(s)
ja: 顧客

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
ja: 選択した期間の新規顧客と<br/>リピート顧客の数を表示します。

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Day Off name
ja: 休日の名前

en: Days Off
ja: 休み

en: Repeat Yearly
ja: 毎年繰り返し

en: Details
ja: 詳細

en: Duration
ja: 期間

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Appointment
ja: 予定を編集

en: Error
ja: エラー

en: Time:
ja: 時間：

en: Export
ja: エクスポート

en: General
ja: 基本設定

en: Google Calendar
ja: Googleカレンダー

en: 1h
ja: 1時間

en: 10h
ja: 10時間

en: 11h
ja: 11時間

en: 12h
ja: 12時間

en: 1h 30min
ja: 1時間30分

en: 2h
ja: 2時間

en: 3h
ja: 3時間

en: 4h
ja: 4時間

en: 6h
ja: 6時間

en: 8h
ja: 8時間

en: 9h
ja: 9時間

en: Logout
ja: ログアウト

en: 10min
ja: 10分

en: 12min
ja: 12分

en: 15min
ja: 15分

en: 20min
ja: 20分

en: 30min
ja: 30分

en: 45min
ja: 45分

en: 5min
ja: 5分

en: Minimum time required before canceling
ja: キャンセルするまで必要な最小時間

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
ja: 顧客が予約を取り消すことができない時間を設定する場合、<br/>アポイントの前にキャンセル出来る時間を設定します。

en: New Appointment
ja: 新規予約

en: Note
ja: 注記

en: Notify the attendee(s)
ja: 顧客に通知する

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
ja: 予約された予定についての電子メールを顧客に受け取るようにするには、<br/>このチェックボックスをオンにします。

en: Notify the customer(s)
ja: 顧客に通知する

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
ja: 予約された予定についての電子メールを顧客に受け取るようにするには、<br/>このチェックボックスをオンにします。

en: Once Off
ja: 臨時休業

en: Appointments in this package
ja: アポイントメントノート

en: Payment
ja: 支払方法

en: Pay
ja: 日

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Payments
ja: 支払い

en: Applied for all assigned services
ja: 割り当てられたすべとのサービスに適用されています

en: Select specific services for each period.
ja: 各機関に特定のサービスを選択してください

en: Please enter new password again
ja: 新規パスワードを再び入力してください

en: Rejected
ja: 拒否

en: Repeat Every Year
ja: 毎年繰り返し

en: Select Customer(s)
ja: 顧客を選択してください

en: Please select date
ja: 日付を選択してください

en: Maximum number of places is
ja: 場所の最大数は

en: Select Service Category
ja: カテゴリーを選択してください

en: Please select service
ja: サービスを選択してください

en: Please select time
ja: 時間を選択してください

en: Selected Customers
ja: 選択した顧客をエクスポートします

en: This service does not have any extras
ja: このサービスには追加オプションがありません

en: Service Price
ja: サービス価格

en: Settings
ja: 設定

en: Success
ja: 成功！

en: Tomorrow
ja: 明日

en: User Profile
ja: ユーザプロフィール

en: Friday
ja: 金曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Work Hours
ja: 勤務時間

en: Due
ja: 期日

en: Select Delimiter
ja: 区切り文字を選択

en: Comma (,)
ja: コンマ (,)

en: Please enter email
ja: メールを入力してください

en: Locations
ja: 場所

en: Need Help
ja: ヘルプが必要な場合

en: There are no results...
ja: 結果はありません･･･

en: You don't have any resources yet...
ja: サービスがまだありません...

en: You don't have any services here yet...
ja: サービスがまだありません...

en: Notification
ja: 通知

en: Payment Amount
ja: 支払日

en: Settings has been saved
ja: 設定が保存されました

en: Status:
ja: ステータス：

en: View
ja: 表示

en: Grid View
ja: グリッド表示

en: Table View
ja: テーブル表示

en: Show Add To Calendar option to customers
ja: 顧客に「カレンダーに追加」オプションを表示する

en: After with space
ja: スペースの後

en: Maximum Capacity
ja: 最大定員

en: Automatically create Amelia Customer user
ja: アメリアの顧客ユーザを自動的に作成する

en: Before with space
ja: スペースの前

en: Please enter URL
ja: URLを入力してください

en: Comma-Dot
ja: コンマ区切り

en: Company
ja: 会社

en: Company Settings
ja: 会社の設定

en: Use these settings to set up picture, name, address, phone and website of your company
ja: これらの設定を使用して、会社の画像、名前、住所、電話番号、ウェブサイトを設定します

en: Currency
ja: 国

en: Add Event's Attendees
ja: イベントの参加者を追加

en: Default Appointment Status
ja: 既定の予定のステータス

en: All appointments will be scheduled with the<br/>status you choose here.
ja: すべての予定はここで選択した<br/>ステータスでスケジュールされます。

en: Default page on back-end
ja: バックエンドのデフォルトページ

en: Default Payment Method
ja: デフォルトの支払い方法

en: Default phone country code
ja: デフォルトの電話国コード

en: Default Time Slot Step
ja: デフォルト時間枠のステップ

en: The Time Slot Step you define here will be applied<br/>for all time slots in the plugin.
ja: ここで定義する時間枠のステップは、プラグインのすべての時間枠に適用されます。

en: Dot-Comma
ja: コンマ区切り

en: Enable Labels Settings
ja: ラベルの設定を有効にする

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Use these settings to define plugin general settings and default settings for your services and appointments
ja: これらの設定を使用して、プラグインの基本設定とサービスのデフォルト設定を定義し予定

en: Google Map API Key
ja: Google MAP API キー

en: Add Google Map API Key to show Google static map on<br/>"Locations" page.
ja: Google Map APIキーを追加して、<br/>「場所」ページのGoogle静的地図を表示します。

en: Redirect URI
ja: リダイレクトURI

en: Account ID
ja: 合計金額

en: Limit appointments per customer
ja: 顧客ごとの予約を制限する

en: Insert Pending Appointments
ja: 承認待ち予約を組み入れる

en: Labels
ja: ラベル

en: Labels Settings
ja: ラベルの設定

en: Use these settings to change labels on frontend pages
ja: この設定を使用して、フロントエンドの固定ページにラベルを変更する

en: Mail Service
ja: メールサービス

en: Minimum time required before booking
ja: ご予約の前に最低限必要な準備時間

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to book the appointment.
ja: 顧客が予約する前の準備時間を設定する場合、<br/>顧客はその準備時間にアポイントを予約することはできません。

en: Notification Settings
ja: 通知の設定

en: Use these settings to set your mail settings which will be used to notify your customers and employees
ja: これらの設定を使用してメール設定を設定するお客様と従業員に通知するために使用されます

en: Notify the customer(s) by default
ja: 顧客にデフォルトで通知する

en: Payments Settings
ja: 支払いの設定

en: Use these settings to set price format, payment method and coupons that will be used in all bookings
ja: これらの設定を使用して、すべての予約で使用される価格形式、支払い方法、およびクーポンを設定します

en: Period available for booking in advance
ja: 予約可能な期間

en: Set how far customers can book.
ja: 顧客が予約できる距離を設定します。

en: Price Number Of Decimals
ja: 価格の小数点区切り

en: Price Separator
ja: 価格セパレータ

en: Price Symbol Position
ja: 価格シンボルの位置

en: Remove Google Calendar Busy Slots
ja: Googleカレンダーの予定ありの時間枠を除く

en: Set a phone number as a mandatory field
ja: 電話番号を必須フィールドに設定する

en: Roles Settings
ja: ユーザー権限の設定

en: Sender Email
ja: 送信者メールアドレス

en: Please enter sender email
ja: 送信者のメールアドレスを入力してください

en: Sender Name
ja: 送信者名

en: Please enter sender name
ja: 送信者名を入力してください

en: Use service duration for booking a time slot
ja: 予約の時間枠にサービス期間を使用する

en: Space-Comma
ja: スペースカンマ

en: Space-Dot
ja: スペースドット

en: View Company Settings
ja: 会社の設定を表示

en: View General Settings
ja: 基本設定を表示

en: View Labels Settings
ja: ラベルの設定を表示

en: View Notifications Settings
ja: 通知の設定を表示

en: View Payments Settings
ja: 支払いの設定を表示

en: View Roles Settings
ja: ユーザ権限の設定を表示

en: Website
ja: ウェブサイト

en: WP Mail
ja: WP メール

en: Amelia SMS
ja: アメリア SMS

en: Balance:
ja: 残高：

en: Your balance has been recharged
ja: 残高がチャージされました

en: Current Password:
ja: 現在のパスワード

en: Please enter current password
ja: 現在のパスワードを入力してください

en: Appointment Approved
ja: 承認済みのアポイントメント

en: Appointment Follow Up
ja: フォローアップのアポイントメント

en: Appointment Next Day Reminder
ja: 翌日リマインダーのアポイントメント

en: Appointment Pending
ja: 保留中のアポイントメント

en: Appointment Rejected
ja: 拒否済みのアポイントメント

en: Appointment Rescheduled
ja: 再スケジュールのアポイントメント

en: Appointment Details Changed
ja: キャンセル済みのアポイントメント

en: Birthday Greeting
ja: 誕生日おめでとう

en: Event Details Changed
ja: 支払いの詳細

en: Customize SMS
ja: SMSをカスタマイズする

en: Don't have an account?
ja: アカウントをお持ちではないですか？

en: Email:
ja: メール：

en: Email Notifications
ja: メールで通知

en: Please enter recipient phone
ja: 受信者の電話番号を入力してください

en: You have entered an incorrect email
ja: 誤ったメールを入力しました

en: You have entered an incorrect password
ja: 誤ったパスワードを入力しました

en: Message:
ja: メッセージ：

en: messages
ja: メッセージ

en: Notification has been saved
ja: 通知が保存されました

en: Notification Template
ja: 通知のテンプレート

en: Notifications
ja: 通知

en: Password:
ja: パスワード：

en: Payment History
ja: 支払い履歴

en: Date of the appointment
ja: 予定日

en: Date & Time of the appointment
ja: 予定の日時

en: End time of the appointment
ja: 予約の終了時間

en: Appointment notes
ja: アポイントメントノート

en: Appointment price
ja: アポイントメント価格

en: Start time of the appointment
ja: 予定の開始時刻

en: Category name
ja: カテゴリー名

en: Company address
ja: 会社の住所

en: Company name
ja: 会社の名称

en: Company phone
ja: 会社の電話番号

en: Company website
ja: 会社のウェブサイト

en: Customer email
ja: お客様のメール

en: Customer first name
ja: お客様の名前（名）

en: Customer full name
ja: お客様の氏名

en: Customer last name
ja: お客様の名前（姓）

en: Customer phone
ja: お客様の電話番号

en: Employee email
ja: 従業員のメール

en: Employee first name
ja: 従業員の名前（名）

en: Employee full name
ja: 従業員の氏名

en: Employee last name
ja: 従業員の名前（姓）

en: Employee phone
ja: 従業員の電話番号

en: Service description
ja: サービスの詳細

en: Service duration
ja: サービスの期間

en: Service name
ja: サービスの名前

en: Service price
ja: サービスの価格

en: Phone:
ja: 電話番号:

en: Recharge
ja: チャージ

en: Recharge Balance
ja: 残高のチャージ

en: Recipient Email
ja: 受信者のメール

en: Refresh
ja: 更新

en: Requires Scheduling Setup
ja: スケジューリング設定が必要

en: Security
ja: セキュリティ

en: Segments:
ja: セグメント：

en: Send Recovery Email
ja: リカバリーメールを送信

en: Send Test Email
ja: テストメールを送信

en: Send Test SMS
ja: テストSMSを送信

en: Alpha Sender ID:
ja: Alpha Sender ID：

en: Sign Up
ja: 登録する

en: SMS History
ja: SMS履歴

en: SMS Notifications
ja: SMSの通知

en: Subject
ja: 件名

en: Email has not been sent
ja: メールがまだ送信されていません

en: Email has been sent
ja: メールが送信されました

en: To be able to send test email please configure "Sender Email" in Notification Settings.
ja: テスト電子メールを送信するには、通知設定で「送信者電子メール」を設定してください。

en: To be able to send test SMS please recharge your balance.
ja: テストSMSを送信するには、残高をチャージしてください

en: Text:
ja: テキスト：

en: To Customer
ja: お客様宛て

en: To Employee
ja: 従業員宛て

en: User:
ja: ユーザ：

en: View Profile
ja: プロフィールを表示

en: Enable WhatsApp Notifications
ja: メールで通知

en: Approved Appointments
ja: 承認された予定

en: Indicates the number of approved appointments<br/>for a chosen date range.
ja: 選択した期間の承認済み<br/>アポイントの数を示します。

en: Interests / Conversions
ja: 興味/成約

en: Shows the number of views for the employee/service/location<br/>vs. the number of times they were booked during<br/>the selected date range.
ja: 従業員/サービス/場所の表示数を表示します。選択された期間の<br/>期間中に予約された回数と比較します。

en: New
ja: NEW

en: Pending Appointments
ja: 保留中の予約

en: Returning
ja: 既存

en: Revenue
ja: 収入

en: Views
ja: 表示

en: Show
ja: 表示

en: Search Locations...
ja: 場所検索…

en: Add Category
ja: カテゴリーを追加

en: Add Extra
ja: 追加オプションを追加

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add Resource
ja: サービスを追加

en: Categories positions has been saved
ja: カテゴリーの位置が保存されました

en: Category has been deleted
ja: カテゴリーが削除されました

en: Category has been duplicated
ja: カテゴリーが複製されました

en: Category has been saved
ja: カテゴリーが保存されました

en: Start by clicking the Add Category button
ja: カテゴリーの追加ボタンをクリックして開始します

en: Start by clicking the Add Resource button
ja: サービスの追加ボタンをクリックして開始します

en: Start by clicking the Add Service button
ja: サービスの追加ボタンをクリックして開始します

en: Are you sure you want to delete this service?
ja: このサービスを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to duplicate this service?
ja: このサービスを複製してもよろしいですか？

en: You will change a setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
ja: 各従業員ごとに個別に設定されている設定を変更します。 すべての従業員のために更新しますか？

en: Are you sure you want to hide this service?
ja: このサービスを非表示にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to show this service?
ja: このサービスを表示してもよろしいですか？

en: Edit Service
ja: サービス編集

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Hex
ja: Hex（16進数）

en: Minimum Capacity
ja: 必要な最小定員

en: New Category
ja: 新規カテゴリー

en: New Service
ja: 新規サービス

en: Please select duration
ja: 期間を選択してください

en: Please select category
ja: カテゴリーを選択してください

en: Buffer Time After
ja: 時間間隔の後

en: Time after the appointment (rest, clean up, etc.),<br/>when another booking for same service and<br/>employee cannot be made.
ja: 予定後の時間（休憩、清掃など）、<br/>同じサービスの別の予約と<br/>従業員にすることができません。

en: Buffer Time Before
ja: 時間間隔の前

en: Time needed to prepare for the appointment, when<br/>another booking for same service and employee<br/>cannot be made.
ja: 同じサービスと従業員のために<br/>別の予約をしたときの予約に必要な時間<br/>にすることができません。

en: Service has been deleted
ja: サービスが削除されました

en: Service is hidden
ja: サービスが非表示されています

en: Service has been saved
ja: サービスが保存されました

en: Service is visible
ja: サービスが表示されています

en: Set recurring appointment
ja: 承認待ち予約を組み入れる

en: Provider has appointments for this service
ja: プロバイダにはこのサービスの予定があります

en: Please enter first name
ja: 名前（名）を入力してください

en: Please enter last name
ja: 名前（姓）を入力してください

en: First Name
ja: 名前（名）

en: Last Name
ja: 名前（姓）

en: Notification Language
ja: 通知

en: Select or Create New
ja: 選択または新規作成

en: WordPress User
ja: WordPress ユーザー

en: Here you can map a WordPress user to the customer if<br/>you want to give customers access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
ja: この設定では、顧客がプラグインのバックエンドの予定リストに‘<br/>アクセスできるようにしたい場合は、<br/>WordPressユーザーを顧客に割り当てることができます。

en: Here you can map a WordPress user to the employee if<br/>you want to give employee access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
ja: この設定では、従業員がプラグインのバックエンドの予定リストに‘<br/>アクセスできるようにしたい場合は、<br/>WordPressユーザーを顧客に割り当てることができます。

en: Employee has been saved
ja: 従業員が保存されました

en: Are you sure you want to delete this customer?
ja: この顧客を削除してもよろしいですか？

en: Customer has been deleted
ja: 顧客が削除されました

en: Customer has been saved
ja: 顧客が保存されました

en: Customers have been deleted
ja: 顧客が削除されました

en: customers
ja: お客様

en: Search Customers...
ja: お客様検索･･･

en: Edit Customer
ja: 顧客を編集

en: You can use this option to export customers in CSV file.
ja: このオプションを使用して、CSVファイルで顧客をエクスポートすることができます。

en: Gender
ja: 性別

en: Last Appointment
ja: 最後の予約

en: Last Appointment Ascending
ja: 昇順の最新の予約

en: Last Appointment Descending
ja: 降順の最新の予約

en: New Customer
ja: 新規顧客

en: You don't have any customers here yet...
ja: 顧客がまだいません･･･

en: Select Date of Birth
ja: 生年月日を選択

en: Total Appointments
ja: すべての予定

en: Amount
ja: 合計金額

en: Booking Start
ja: 予約開始日

en: Customer Email
ja: お客様のメール

en: Employee Email
ja: 従業員のメール

en: You can use this option to export payments in CSV file<br/>for the selected date range.
ja: このオプションを使用して、選択した期間のCSVファイルで支払いをエクスポートすることができます。

en: Method
ja: メソッド

en: You don't have any payments here yet
ja: 支払いがまだありません

en: Payment date
ja: 支払日

en: Appointment Date
ja: 予約日

en: Are you sure you want to delete this payment?
ja: この支払いを削除してもよろしいですか？

en: Enter new payment amount
ja: 新しい支払い金額を入力してください

en: Finance
ja: 会計

en: Payment has been deleted
ja: 支払いが削除されました

en: Payment Details
ja: 支払いの詳細

en: Payment has been saved
ja: 支払いが保存されました

en: Payments have been deleted
ja: 支払いが削除されました

en: Subtotal
ja: 小計

en: Appointment status has been changed to
ja: 予約のステータスが変更されました

en: Appointments have been deleted
ja: 予定が削除されました

en: Search for Customers, Employees, Services...
ja: 顧客、従業員、サービスを検索...

en: Assigned to
ja: を指定済み

en: Create Customer
ja: 顧客の作成

en: Here you can define the number of people that are coming<br/>with this customer. The number you can choose depends<br/>on the service and employee capacity.
ja: この設定では、この顧客と連れて来る人の数が定義できます。<br/>選択できる数は、サービスと従業員の最大定員によって異なります。

en: End Time
ja: 終了日

en: You can use this option to export appointments in CSV file<br/>for the selected date range.
ja: このオプションを使用して、選択した期間の予定をCSVファイルで<br/>エクスポートすることができます。

en: Check this checkbox if you want your customer(s) to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
ja: 予約された予定についての電子メールを顧客に受け取るようにするには、<br/>このチェックボックスをオンにします。

en: Start Time
ja: 開催時間

en: This will change the time of the appointment. Continue?
ja: 予定の時間が変更されます。 続けますか？

en: Appointment can't be moved in past time period
ja: 過去の期間に予定を移動することはできません

en: Appointment can't be moved out of employee working hours
ja: 予定は従業員の勤務時間外に移動することはできません

en: Add Custom Field
ja: カスタムフィールドを追加

en: Yes, Reset
ja: リセット

en: No, Cancel
ja: キャンセル

en: Bringing Anyone with You?
ja: お客様と誰かを連れてくる？

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Start by clicking the Add Custom Field button
ja: カスタムフィールドの追加ボタンをクリックして開始します

en: Font
ja: フォント

en: You don't have any custom fields here yet...
ja: カスタムフィールドがまだありません

en: Options
ja: オプション

en: Pick date & time
ja: 日付と時刻の選択

en: Primary Color
ja: プライマリカラー

en: Success Color
ja: 成功！

en: Warning Color
ja: プライマリカラー

en: Error Color
ja: プライマリカラー

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Reset
ja: リセット

en: Selectbox
ja: 選択ボックス

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキスト範囲

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Placeholder Color
ja: SMSのプレースホルダー

en: Text Color on Background
ja: テキストの背景色

en: Service Badge
ja: サービスの名前

en: Add to Calendar
ja: カレンダーに追加

en: Finish
ja: 終了

en: Heading Text Color
ja: テキストの色

en: Content Text Color
ja: テキストの色

en: Border Color
ja: プライマリカラー

en: Primary Button Text Color
ja: プライマリカラー

en: Customer Information
ja: お客様のメール

en: Payment Summary
ja: 支払い履歴

en: Section
ja: 割引率

en: Congratulations
ja: おめでとうございます！

en: View All
ja: 表示

en: Set up categories cards
ja: すべてのカテゴリーを表示

en: Card Button Type
ja: ラジオボタン

en: Services Overview
ja: サービスの価格

en: Set up Services view
ja: Stripe サービス

en: Set up Service detailed view
ja: サービスの詳細

en: Booking Form
ja: 予約

en: Total Number of Services
ja: 合計人数：

en: Back Button
ja: ラジオボタン

en: Main Category Button
ja: カテゴリー名

en: Categories Sidebar
ja: カテゴリー

en: Service Duration
ja: サービスの期間

en: About Service
ja: サービスを追加

en: “Search” option
ja: クーポンを検索

en: Book Now
ja: 予約

en: View all photos
ja: すべての場所を表示

en: Support Heading:
ja: 承認待ち

en: Company Phone:
ja: 会社の電話番号

en: Company Email:
ja: 会社の名称

en: Preselect Booking Parameters
ja: 予約パラメータを事前選択

en: Insert Amelia Booking Shortcode
ja: アメリア予約のショートコードを挿入

en: Select Catalog View
ja: カタログ表示を選択

en: Select View
ja: 表示を選択

en: Show all categories
ja: すべてのカテゴリーを表示

en: Show all employees
ja: すべての従業員を表示

en: Show all locations
ja: すべての場所を表示

en: Show all services
ja: すべてのサービスを表示

en: Show all packages
ja: すべてのカテゴリーを表示

en: Show catalog of all categories
ja: すべてのカテゴリーのカタログを表示

en: Show specific category
ja: 特定のカテゴリーを表示

en: Show specific service
ja: 特定のサービスを表示

en: Catalog Booking
ja: 平均予約

en: AM - Catalog Booking
ja: 平均予約

en: Amelia - Catalog Booking
ja: 平均予約

en: Email already exists with different name. Please check your name.
ja: メールは既に別の名前で存在しています。 名前を確認してください。

en: First Name:
ja: 名前（名）

en: Last Name:
ja: 名前（姓）

en: Price:
ja: 価格：

en: service
ja: サービス

en: Pick date & time:
ja: 日付と時刻の選択：

en: Please select
ja: 選択してください
